ابزار تشخیص موسیقی گوگل میلیون‌ها آهنگ را شناسایی می‌کند

مهندسان گوگل با افزایش سایز شبکه‌های عصبی مورد استفاده برای تشخیص آهنگ، امکان شناسایی ده‌ها میلیون موسیقی را برای این ابزار مهیا کرده‌اند.

گوگل امروز اعلام کرد که با ادغام Sound Search و Now Playing، توانایی گوشی‌های اندروید در تشخیص آهنگ را بهبود داده است. قابلیت شناسایی موزیک Now Playing که سال گذشته معرفی شد، از یادگیری ماشین برای تشخیص بیش از هزاران آهنگ محبوب استفاده می‌کند. Sound Search نیز که پیش از این قابلیت معرفی شده بود، امروزه به ابزاری با توانایی شناسایی بیش از ده‌ها میلیون آهنگ تبدیل شده است.

Sound Search، برنامه‌ی تشخیص آهنگ گوگل، روی سرورها کار می‌کند و با فشار چند ثانیه‌ای روی دکمه‌ی دستیار گوگل در گوشی‌های اندروید یا در اپلیکیشن جستجوی گوگل قابل دسترسی است. همچنین کاربران می‌توانند با اضافه کردن یک شورتکات به صفحه‌ی اصلی موبایل، آهنگ مورد نظر خود را سریع شناسایی کنند.

Now Playing با استفاده از شبکه‌های عصبی کانولوشن اثر انگشت یکتایی بر اساس ضبط هشت ثانیه‌ای به هر آهنگ اختصاص می‌دهد. پایگاه داده‌ی این ابزار حجم کمی دارد و می‌تواند برای تشخیص آهنگ همیشه روشن باشد. Now Playing روی گوشی هوشمند گوگل پیکسل 2، نام و عنوان آهنگ‌های پخش‌شده در اطراف موبایل را پایین صفحه نشان می‌دهد.

مهندسان گوگل به‌منظور گسترش کتابخانه‌ی آهنگ‌ها، سایز شبکه‌های عصبی مورد استفاده برای تشخیص آهنگ را چهار برابر کرده‌اند و همچنین اندازه‌ و تعداد امبدینگ (تبدیل مقادیر گسسته به مقادیر واقعی) مورد استفاده در فرآیند تشخیص آهنگ را افزایش داده‌اند. طبق پست منتشرشده در وبلاگ Google، آن‌ها وزن شاخص‌ها را بر اساس محبوبیت آهنگ تعیین کرده‌اند و آستانه‌ی تطبیق را برای این آهنگ‌ها پایین آورده‌اند. این یعنی تعداد بی‌نهایت آهنگ مبهم می‌تواند به پایگاه داده‌‌ی این ابزار اضافه شود، بدون اینکه سرعت فرآیند تشخیص آهنگ پایین بیاید. طبق پست منتشرشده از طرف گوگل، تلاش‌های بیشتری برای افزایش سرعت و افزایش دقت تشخیص آهنگ در محیط‌های شلوغ در حال انجام است.

اپل نیز که سال گذشته اپلیکیشن محبوب Songza را برای تشخیص آهنگ خریداری کرده بود، از ارائه‌ی آپدیت‌هایی از جمله جستجو و تشخیص آهنگ بر اساس متن، برای دستیار صوتی سیری در این هفته خبر داده است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://neveshtani.com/?p=1887
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
مهرداد نورمحمدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ابزار تشخیص موسیقی گوگل میلیون‌ها آهنگ را شناسایی می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.