معنی ضرب المثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه

طلا که پاکه چه منتش به خاکه

کاربرد و معنی ضرب المثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه

  1. یعنی کسی که بی عیب و نقص است احتیاجی ندارد تا دیگران او را تایید کنند.
  2. شخصی که در زندگی اش مراقب رفتار و اعمال خود باشد و خط قرمزهای اخلاقی را رد نکند، در نگاه دیگران عزیز و با جذبه خواهد شد.
  3. آدم های صالح و سالم در زندگی شان محتاج دیگران نخواهند بود زیرا همیشه سعی می کنند عزت نفس خود را حفظ کنند به همین دلیل با درخواست نکردن از دیگران عزتمندی خود را نشان می دهند.

 

مفهوم شیمیایی طلا که پاکه چه منتش به خاک است

طلا عنصری است که واکنش پذیری کمی دارد؛ به همین دلیل با خاک و بسیاری از عناصر دیگر واکنش شیمیایی انجام نمی دهد. از این رو این موضوع را ضرب المثلی کرده اند که: افراد مقتدر و عزتمند مانند طلا هستند که هیچ گاه با درخواست از بقیه، خود را خوار نمی کنند.

داستان و تاریخچه حکایت

روزی شیمیدانی مشغول انجام آزمایش و تحقیق بود تا اینکه به دو عنصر طلا و خاک رسید، با آزمایش‌های مکرر به این نتیجه رسید که طلا همچون آهن، به راحتی زنگ نمی زند و نیازی نیست برای محافظت از طلا آن را داخل خاک قرار دهیم.

یعنی برای حفاظت و زنگ نزدن آهن، نیاز به وجود خاک است ولی طلا از خاک بی نیاز است چون ذاتا فلزی با ارزش و بی نیاز است، این ماجرا شیمیدان را یاد آدم های ارزشمند و قدرتمندی انداخت که ارزش وجودی درونی بالایی دارند و برای ارزشمند شدن نیاز به تایید از سمت دیگران ندارند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه

از قدیم الایام زمانی که فردی بسیار با ایمان و رفتار و کردار مناسب داشته است را به طلایی تشبیه می کردند که هیچگاه برای حفظ خود و نشان دادن ارزشمندی به خاک نیازی نداشته است؛ ما نیز در زندگی باید همواره طلا صفت باشیم و برای نشان دادن احترام و عزت خودمان، به افراد دیگر محتاج نباشیم.

انشا با موضوع طلا که پاک است چه منتش به خاک است

مقدمه: ما انسان‌ها همیشه باید به فکر ایجاد یک ارزش درونی واقعی باشیم تا برای داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس، وابسته دیگران نباشیم.

همچون طلا که برای ارزشمندی و حفظ وجود خود به خاک بی نیاز است. ما انسان ها نیز باید بی نیاز از همه افراد باشیم.

بدنه: برای موفقیت در مسیر انسانیت و پیروزی در این هدف ارزشمند، در قدم اول باید به خداوند مهربان توکل کنیم. و از او یاری جوییم و همواره ایمان و عمل صالح را فراموش نکنیم. تا مثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه، شامل حال ما نیز بشود و جزو رستگاران باشیم.

نتیجه: ما نیز می توانیم همچون طلا با ارزشمند باشیم اگر تلاش کنیم که نسبت به دیگر افراد متفاوت رفتار کنیم. و همیشه مواظب اعمال و کردارمان باشیم .اینگونه می توانیم نسبت به دیگر انسان ها متمایز باشیم . و مثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه شامل حال ما نیز خواهد شد.

☑️ در این نوشته معنی ضرب المثل «طلا که پاکه چه منتش به خاکه» را مرور کردیم. اگر دیدگاهی در این مورد داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://neveshtani.com/?p=6872
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
ناهید شیخی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد معنی ضرب المثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.