اهمیت فعالیت بدنی در روزهای کرونایی

اهمیت فعالیت بدنی در روزهای کرونایی

رضا بهروزی، فیزیوتراپیست اظهار کرد: شرایط کرونایی یک سال است در نظم طبیعی زندگی ما خلل ایجاد کرده است. ما قبلاً بیشتر در اجتماع بودیم و فعالیتهای بیشتری مانند خرید کردن، ورزش کردن و …. داشتیم .

او افزود: اما در حال حاضر به خاطر شرایط کرونا و قرنطینه، حتی در محیط کار هم با کمترین تحرک مواجه هستیم و هر فردی تنها در محدوده مشخص کاری خود مشغول به فعالیت است. به طورکلی فعالیت نسبت به قبل برای همه بسیار محدودتر شده است، همه این‌ها باعث پایین آمدن تحرک بدن و در نتیجه اختلالات مختلفی در بدن می‌شود.

بهروزی ادامه داد: برخی از افراد در این دوران به دلیل ابتلا به کرونا یک سری دارو‌ها را بیشتر مصرف می‌کنند، چه برای درمان کرونا و چه برای پیشگیری از ابتلا. به طور کلی این دارو‌ها عوارضی هم دارند و باعث ایجاد مشکلاتی مختلفی مانند خشکی پوست، خشکی مفاصل و خشکی عضلات می‌شوند. همه این‌ها همراه با کم تحرکی، باعث می‌شود تا فرد از نظر بدنی افت کند و در برخی از حرکات مشکلاتی مانند کمردرد، گردن درد و یا زانو درد برایش ایجاد شود.

او تصریح کرد: در دوران کرونا افت شدید فعالیت بدنی باعث افزایش بیماری‌های مزمنی مانند چاقی و مشکلات قلبی که با کم‌تحرکی مرتبط هستند، می‌شود.

این فیزیوتراپ گفت: این روز‌ها با پدیده‌ای تحت عنوان سایکوسوماتیک یا روان تنی مواجه هستیم، در این شرایط با درد‌های جسمی که منبع روحی روانی دارند، روبرو می‌شویم. در این شرایط کرونا بسیاری از افراد از استرس و نگرانی‌های مختلف رنج می‌برند استرس اینکه آیا مبتلا به کرونا هستند یا نه. در خانه ماندن زیاد، تنهایی و کم تحرکی می‌تواند تاثیرات روانی مختلفی بر افراد بگذارد؛ دوری از عزیزان و اعضای خانواده و تنهایی همه این افکار که سرمنشا مشکلات روحی است در طولانی مدت باعث درد‌های جسمی عضلانی و خشکی مفصل می‌شود.

بهروزی تصریح کرد: در روز‌هایی که بیشترین تاکید ما ماندن در خانه و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است، بهتر است یک سری تکنیک‌ها و حرکت‌ها در منزل و محل کار انجام شود. در حال حاضر بسیاری از پزشکان و فیزیوتراپیست‌ها برنامه‌های آنلاین و برخط در منزل را توصیه می‌کنند. ما برخی از بیماران را به وسیله تمرینات آنلاین درمان می‌کنیم؛ مثلا از بیمار می‌خواهیم تا حرکت‌هایی که به او آموزش داده ایم را انجام داده ، فیلم بگیرد و برای ما ارسال کند.

او افزود: پس از بررسی به او می‌گوییم که حرکات را درست انجام داده است یا خیر و مشکلات حرکت او چیست. با این وجود تاکید ما این است که حتی یک جلسه هم که شده است بیماران در شرایط نرمال، به پزشک مراجعه کنند و معاینه شوند تا بتوانند از بهترین و متناسب‌ترین حرکات و تمرین‌ها استفاده کنند.

متخصص فیزیوتراپی تصریح کرد: برخی از بیماران صعب العلاج مانند ام اس، بهبود یافتگان سکته مغزی و حتی کارمندانی که مدام پشت میز هستند، می‌توانند به راحتی با استفاده از یک سری تمرین‌ها، به صورت آنلاین تحت درمان باشند.

بهروزی بیان کرد: ما در ایام کرونایی موفق شدیم با همکاری با بیمارستان فیروزگر در بخش توانگری، تمریناتی برای بیمارانی که از کرونا بهبود پیدا کردند، انجام دهیم و حداقل به ۲۰ تا ۴۰ نفر از بیماران کرونایی در همان بخش کرونا خدمات ارائه دهیم.

او افزود: افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند، چه افرادی که صد در صد علائم دارند و چه افرادی که هیچ علامتی ندارند نیاز به دو نوع تمرین دارند. تمرینات تنفسی برای بهبود عملکرد ریه؛ این افراد باید حتما تمرینات تنفسی مناسب انجام دهند که بسیار موثر است. این افراد پس از بهبودی و ترخیص از بیمارستان هم با استفاده از یک دستگاه بسیار ساده حجم تنفس خود را اندازه گیری می‌کنند و برای پزشک معالج خود ارسال می‌کنند.

این متخصص فیزیوتراپی گفت: دسته دیگر این تمرین‌ها برای افرادی است که به کرونای شدید مبتلا بوده‌اند و طولانی مدت بستری و در بیمارستان، استراحت مطلق بوده اند؛ این افراد به دلیل استفاده مداوم از تخت و خوابیدن طولانی مدت دچار گرفتگی، ضعف عضلانی و معضلات و خشکی ماهیچه‌ها شده اند که تحت نظر یک پزشک فیزیوتراپ به راحتی می‌توان با تکنیک‌ها و تمرین‌های مختلف مشکلات ناشی از استفاده مداوم از تخت را برای آن‌ها مرتفع کرد. با این تمرینات در زمانِ کوتاهی هم از نظر قدرت عضلان، هم از نظر سفتی و درد مفصل و هم از نظر تعادلی بهتر می‌شوند.

توانبخشی از راه دور  با کمک یک شرکت دانش بنیان

این فیزیوتراپیست گفت: به تازگی یک شرکت دانش بنیان ایرانی، تجهیزاتی برای توانبخشی از راه دور تولید کرده است. این وسیله برای افرادی است که ضعف حرکتی دارند اما توانایی راه رفتن ندارند. روش کار این دستگاه به این صورت است که افراد در برابر یک دوربین که صرفاً آنالیز بدن آن‌ها را انجام می‌دهد، حرکاتی را انجام می‌دهند. سپس دستگاه پس از آنالیز بدن، نتیجه را برای پزشک معالج فیزیوتراپ ارسال می‌کند و پزشک متوجه می‌شود که شخص چند دقیقه حرکت را انجام داده و آیا درست انجام داده ، موثر بوده است یا خیر.

او ادامه داد: برای نتیجه گرفتن بهتر از این دستگاه لازم است که حتماً بیمار برای یک بار به پزشک معالج مراجعه کند و سپس دستگاه از طریق این شرکت دانش بنیان در منزل بیمار قرار می‌گیرد و به صورت آنلاین عملکرد و تمرینات بیمار را برای فیزیوتراپی ارسال می‌کند. این دستگاه بیشتر مناسب افرادی است که یا سالمند هستند یا از بیماری پارکینسون و ام اس و سکته مغزی رنج می‌برند و نیازمند حرکت و انجام تمرین هستند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://neveshtani.com/?p=5333
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:
مهرداد نورمحمدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اهمیت فعالیت بدنی در روزهای کرونایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.