درس هایی که از آن متنفرید را چگونه بخوانید؟

اگر دانش آموز یا دانشجو هستید به راحتی می توانید متوجه منظور ما شوید زیرا گاهی اوقات مجبور به خواندن درس هایی هستید که علاقه ای به آن ندارید و به اجبار و برای گرفتن نمره مطلوب به مطالعه آن می پردازید اما چاره ای نیست و باید با تامل این مشکلات تحصیل را هم پشت سر گذاشت. به همین دلیل در این بخش روش هایی را برای بهبود یادگیری به شما پیشنهاد می کنیم.
روش هایی کاربردی برای خواندن درس هایی که از آن متنفرید

نگرش خود را نسبت به موضوعی که از آن نفرت دارید تغییر دهید:

در ابتدا شاید احساس بدی در مورد موضوع مورد مطالعه داشته باشید، اما بهتر است دیدگاه مثبتی در خود ایجاد کنید. به دنبال قسمت هایی از موضوع که ممکن است دوست داشته باشید بگردید و بر روی آن ها تمرکز کنید تا لذت بیشتری ببرید. همچنین در نظر بگیرید که چرا باید این موضوع را مطالعه کنید. اگر به درد سال تحصیلی آینده بخورد، یا به اهداف مالی شما کمک کند، ارزش صرف زمان و تلاش کردن را دارد.

زمان بگذارید و برنامه ریزی کنید تا آن را یاد بگیرید:

هر چه بیشتر به درس علاقه مند باشید، نتایج مثبت بیشتری خواهید گرفت اما اگر واقعا از مطالعه فراری هستید، زمان زیادی را به آن اختصاص دهید تا بتوانید استراحت های مکرر داشته باشید. از انباشته کردن دروس برای شب امتحان خود داری کنید زیرا این طور موفقیتی در کارنیست. هر تلاش کوچک درنمره شما منعکس می شود.

روش یادگیری خود را آزمایش کنید:

هر کسی در یادگیری سبک متفاوتی دارد، بنابراین ممکن است از شیوه تدریس در کلاس خوشتان نیاید. شاید معلم واقعا مسلط نباشد یا از سخنرانی ها طولانی و خسته کننده متنفر باشید. سعی کنید به دنبال راه های دیگری برای دریافت اطلاعات درسی باشید. مثلا ویدیو، کتاب های آموزشی استفاده یا گروهی مطالعه کنید. هر روشی که می توانید برای افزایش یادگیری بکار ببرید تا با یادگیری بهتر بیشتر به درس علاقه مند شوید.

راه های جایگزین برای یادگیری پیدا کنید:

خیلی وقت ها، از درسی که کاملا متوجه نمی شوید بدتان می آید بنابراین از معلم، همکلاسی یا مربی خود بپرسید تا به شما کمک کند یا فرد دیگری را پیدا کنید که علاقه زیادی به این موضوع دارد تا راحت تر به روش مرتبط به شما آموزش دهند. منابع آنلاین، مانند ویدیوهای یوتیوب، گزینه خوبی هستند.

اطلاعات خود را به طور خلاقانه جمع آوری کنید و ارائه دهید :

اگر جز افرادی هستید که یاد گیری بصری یا شنیداری دارید، این کار به به شما ویژه کمک می کند تا بهتر درس بخوانید. نمودار، نقشه ترسیم کنید و موضوع را توضیح دهید و صدای خود را ضبط یا خلاصه نویسی کنید. یک آهنگ جذاب ایجاد و اغلب آن را تکرار کنید تا در حافظه شما باقی بماند همیشه می توانید با تکنولوژی مدرن ضبط با گوشی هوشمند خود داشته باشید.

درس را به فعالیت های روزمره خود مرتبط سازید:

زمانی که بتوانید با زندگی روزمره خود ارتباط برقرار کنید، درک موضوعات بهتر می شوند. به عنوان مثال، به خواص تغذیه ای مواد غذایی (چربی ها، پروتئین ها، کربو هیدرات ها)و نحوه واکنش آن ها به بدن خود فکر کنید. برای این کار، می توانید یک غذای خاص را به عنوان نماینده یک گروه غذا تعیین کنید؛ برنج یک کربوهیدرات ، روغن نارگیل یک چربی و تخم مرغ نیز می تواند پروتئین باشد. غذاهایی را که هر روز می خورید در نظر بگیرید و عملکرد آن ها روی بدن را با توجه به اطلاعات زیست شناسی بنویسید.

مباحث سخت را نشانه گذاری کنید :

حاشیه نویسی را فراموشی نکنید. هر زمان که مبحث جدیدی را می خوانید، یادداشت کنید، زیر کلمات کلیدی خط بکشید، و مفاهیم کلیدی را هایلایت کنید. درحین مطالعه بخش آسان تر را با برچسب “آسان” و بخش های سخت تر را با برچسب “مشکل” علامت گذاری کنید. به این ترتیب، می توانید به سادگی مباحث را جدا و زمان بیشتری را به بخش های “دشوار” اختصاص دهید. علاوه بر این، هر چه بیشتر مطالعه داشته باشید، بهتر مفهوم را می آموزید.

با همکلاسی های خود به جمع بندی دروس بپردازید:

محیط اطراف نقش مهمی در مطالعه ایفا می کند. اگر تنها درس خواندن برایتان سخت است، یک گروه مطالعه با دوستانتان تشکیل دهید. این کار به رفع مشکلات درسی کمک می کند. ممکن است پیدا کردن زمان برای مطالعات گروهی چالش برانگیز باشد، اما به مطالعه لذت بخش کمک خواهد کرد.

به خودتان یادآوری کنید این وضعیت موقتی است:

احتمال زیاد درسی که دوستش ندارید، بیش از یک یا دو ترم طول نمی کشد، مجبور نیستید تا آخر عمر به خواندن آن ادامه دهید. به یاد داشته باشید که این فقط بخش کوچکی از آموزش است.

روز امتحان را به خاطر داشته باشید:

زمانی که روز امتحان فرا می رسد، یادگیری آنچه که از آن نفرت دارید و اگر هنوز کاملا آن را یاد نگرفته اید دشوارتر است. به جای پشت گوش انداختن، شروع به مطالعه در اسرع وقت برای کاهش سطح استرس و نفرت خود کنید. مغز به دلیل تحمل فشار کم تر آرامش بیشتری می گیرد و اینطور نمره بهتری هم خواهید گرفت. پس به جای این که شب امتحان پشیمان شوید ، بیاورید، از همین حالا شروع کنید و مطالب را کم کم بخوانید تا چند ماه بعد استرس کمتری بکشید؛ و بیشتر از این از خواندنش متنفر نشوید! باور کنید مغزتان بابت فشار درسی کمتر تشکر خواهد کرد و نمر ه ی خیلی بهتری هم در امتحان می گیرید. این یعنی با یک تیر، دو نشان!

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://neveshtani.com/?p=2242
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
برچسب ها:
مهرداد نورمحمدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد درس هایی که از آن متنفرید را چگونه بخوانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.