راه های افزایش و تقویت اعتماد به نفس (تضمینی) _ وب سایت نوشتنی

راه های افزایش و تقویت اعتماد به نفس

تقویت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس ابزاری است که ‌می‌توانید در زندگی روزمره برای هر کاری مثل افزایش اطمینان به خود، مدیریت ترس‌ها و انجام کارهایی که واقعا برایتان مهم هستند، از آن استفاده کنید، اما تعداد کمی از افراد می‌دانند اعتماد به نفس مثل یک عضله است و برای تقویتش باید همیشه از آن استفاده کرد، یعنی اگر آن را به کار نبرید، تحلیل خواهد رفت.

اول از همه و قبل از شمردن راه های افزایش اعتماد به نفس ، لازم است که تعریف درستی از آن داشته باشیم. تعاریف زیادی برای اعتماد به نفس ارائه کرده اند اما تعریف ما این است:

داشتن باورهای ذهنی درست نسبت به توانایی و مهارت های خودمان. یعنی باور کنیم که ما توانایی ها و مهارت های لازم برای انجام کاری را داریم. ممکن است فردی هنگام رانندگی اعتماد به نفس بالایی داشته باشد، اما همان شخص وقتی می‌خواهد در جمع صحبتی بکند، دچار استرس و اضطراب می‌شود. پس امکان دارد که در زمینه ای دچار اعتماد به نفس بالایی باشیم و در زمینه ای دیگر دقیقاً برعکس آن باشیم.پس می‌توان گفت به نوعی همه انسان ها قطعاً در زمینه ای نیاز به تقویت اعتماد به نفس دارند.

افزایش اعتماد به نفس و موفقیت

اعتماد به نفس دقیقا همان نقطه عطف زندگی همه افراد است. احتمالا شما نیز افراد زیادی را دیده‌اید که در یک شرایط متوسط از نظر ظاهری، دانش و… توانسته‌اند به موفقیت‌ها و درآمد بسیار بالایی برسند و همچنین در روابط خود موفق باشند و برعکس افرادی را بشناسید که با وجود توانایی‌های بالا در زمینه کاری و علمی خود و همچنین زیبایی ظاهری، نمی‌توانند در حرفه و کسب و کار خود به موفقیت‌های زیادی برسند و تمام تفاوتی که این دو فرد دارند، تنها این موضوع است که نفر اول با راه های افزایش عزت نفس آشنا بوده و نفر دوم راه های افزایش اعتماد به نفس را نمی‌داند.

به همین دلیل است که می‌گوییم اعتماد به نفس، نقطه عطف زندگی هر فردی است و با تقویت و افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر، سطح علمی، در آمد و… می‌توانید تغییرات بی‌نظیری را در زندگی خود مشاهده کنید.

ریشه اعتماد به نفس چیست ؟

ریشه اعتماد به نفس، خیلی از موارد و اتفاقات می‌تواند باشد که در ادامه هم به آن ها خواهیم پرداخت. اما نکته مهمی که در اینجا می‌خواهم به شما بگویم، این است که ریشه اصلی اعتماد به نفس شما، در اشرف مخلوقات بودن شماست! باید این را بدانید که خداوند در این دنیا فقط یک نفر مثل شما خلق کرده و آن، خود شما هستید. کمی دقت کنید؛ یک اثر انگشت فقط مانند شما در این دنیا وجود دارد، یک نفر مانند شما رفتار می‌کند و شما باید از این بابت به خودتان ببالید! خداوند از روح خودش در وجود شما دمیده و این مایه مباهات و افتخار شماست. بزرگی می‌گفت:

اعتماد به نفس، فقط نامش اعتمادبه نفس است! شما باید ابتدا اعتماد به خدا داشته باشید و مطمئن باشید که خود او کمکتان خواهد کرد و بهترین اتفاقات را برایتان رقم خواهد زد.

 

پس می‌توان ریشه اصلی اعتماد به نفس را، اعتماد به خدا دانست و بس!

 

علائم کمبود اعتماد به نفس

افرادی که اعتماد به نفس ندارند و یا حداقل اعتماد به نفسشان پایین است، یک سری ویژگی ها و علائم مشترک دارند که باعث می‌شوند به این حال و روز بیفتند. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

  • گوشه گیری و دوری کردن از جمع
  • با ترس و آرام حرف زدن
  • ترس از انتقاد کردن از دیگران
  • ترس از انجام دادن کارها
  • مقایسه کردن خود با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند!

این موارد تنها برخی از علائم کمبود اعتماد به نفس بودند. قطعاً افراد با اعتماد به نفس پایین ویژگی های بسیار زیاد و مهمی دارند، اما در اینجا سعی کردیم 5 مورد از مهم ترین های آنان را نام ببریم. وقتی همه علائم آن را بدانید، می‌توانید به خودشناسی بهتر برسید و همین اتفاق، باعث خواهد شد بیشتر به فکر از بین بردن ضعف خود در اعتماد به نفس باشید. پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله علائم کمبود اعتماد به نفس را هم مطالعه کنید تا ابتدا بدانید کدام یک از این علائم را دارا هستید، سپس با قدرت بیشتری برای رفع آن ها اقدام کنید.

در ادامه به شما راه کارهایی خواهیم گفت که با کمکشان بتوانید تبدیل به فردی با اعتماد به نفس بالا شوید. اما قبل از آن، به نظرم دانستن ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا به به تقویت این مهارت در شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. پس ابتدا آنا را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

افراد بدون اعتماد به نفس از صحبت کردن و انتقاد شدن می ترسند

نشانه های افراد با اعتماد بنفس بالا و پایین

نشانه های افراد با اعتماد بنفس بالا نشانه های افراد با اعتماد بنفس پایین
فردی کاریزماتیک هستند گوشه گیری و دوری کردن از جمع
به خود مطمئن هستند. با ترس و آرام حرف زدن
ریسک پذیرند. ترس از انتقاد کردن از دیگران
در زمان حال زندگی می‌کنند. ترس از انجام دادن کارها
به دنبال یادگیری مطالب جدید هستند. مقایسه کردن خود با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند!
از دیگران به خوبی تعریف می‌کنند.

اصلاً ویژگی های این دسته از افراد به قدری بالاست که اگر بخواهم همه آن ها را برایتان نام ببرم مطمئناً زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید و از حوصله این متن خارج است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم مقاله ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا را که فقط به این موضوع پرداخته مطالعه کنید. چون خود این ویژگی ها را می‌توانید به عنوان راه حل برای افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید. مثلاً وقتی یکی از ویژگی های افراد با اعتماد به نفس این است که محکم صحبت می‌کنند، مسلماً شما هم خواهید دانست که باید برای افزایش اعتماد به نفس خود، محکم و با صلابت صحبت کنید.

در ادامه و در بخش راهکارها خواهید دید که این ویژگی ها با راهکارها تا چه حد مشترک هستند.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس

احتمالاً اکنون بیشتر از همیشه برای افزایش اعتماد به نفس خودتان انرژی و انگیزه دارید و می‌خواهید هرچه سریع تر این مهارت را در وجود خودتان افزایش دهید. خب، من هم زیاد معطلتان نمی‌گذارم، خیلی سریع برویم به سراغ بیان راه های افزایش اعتماد به نفس.

1. باور داشته باشید که می‌توانید

اولین و مهم ترین مسیر از راه های افزایش اعتماد به نفس این است که خودتان را باور کنید. یعنی قبول کنید که می‌توانید شما هم تبدیل به یک فرد با اعتماد به نفس شوید. در مقاله راه های تقویت خودباوری هم گفتیم که وقتی باور کنید که می‌توانید، حتماً خواهید توانست. آقای هنری فورد هم جمله ای در این رابطه دارد که می‌گوید:

چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست.

پس ابتدا با خودتان کنار بیایید که می‌توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، سپس خواهید دید که چه قدرت بالایی برای تقویت اعتماد به نفس در وجودتان ایجاد می‌شود.

 

 

 

2. جهت افزایش اعتماد به نفس ، مطمئن و با صلابت صحبت کنید.

دومین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس مطمئن و با صلابت صحبت کردن است . افراد با اعتماد به نفس، مهم ترین شاخصه ای که دارند، نوع صحبت کردنشان است. تا کنون دیده اید که فردی اعتماد به نفسش بالا باشد و آرام و سر پایین صحبت کند یا این که کم حرف باشد؟ مسلماً خیر.

همه افرادی که اعتماد به نفسشان فوق العاده بالاست، با صدای رسا و محکم صحبت می‌کنند تا حرف هایشان بیشتر به دل مخاطب بنشیند.

علاوه بر این، مطمئن هم صحبت می‌کنند. یعنی وقتی می‌خواهند مطلبی را به دیگران انتقال دهند، طوری با آنها صحبت می‌کنند که خیالشان بابت آن مطلب راحت شود. یعنی کاملاً آنها را از آن مطلب مطمئن می‌کنند.

این ویژگی افراد با اعتماد به نفس، یکی از مهم ترین ویژگی های آنان در مقابله با دیگران است و می‌توان گفت به نوعی، راز موفقیت آنان هم همین است.

افراد با اعتماد به نفس بالا محکم و با صلابت صحبت می کنند

3. جهت افزایش اعتماد به نفس ، زبان بدن خود را تقویت کنید.

سومین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس تقویت زبان بدن می باشد. ظاهر انسان چون همیشه در دید دیگران است، می‌تواند ما را فردی با اعتماد به نفس یا خجالتی نشان دهد. در نتیجه یکی از مهم ترین عواملی که باید در اعتماد به نفس خود به آن دقت کنیم، زبان بدنمان است.

یکی از راه های تقویت اعتماد به نفس استفاده درست از زبان بدن است؛ زیرا این مسئله نه‌تنها بر روی تفکر دیگران در ارتباط با ما، بلکه بر روی احساس درونی خودمان نیز تاثیر می‌گذارد. برای مثال افرادی که بسیار قوز می‌کنند یا همواره سر آن‌ها پایین است، نه‌تنها در نگاه اول کم اعتماد به نفس به نظر می‌رسند، بلکه به مرور، خود نیز به همین باور خواهند رسید. برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان اولین راهکار اصلاح زبان بدن آن‌ها است.

یک روش بالا بردن اعتماد به نفس در جمع، این است که سر خود را بالا بگیرید، موقع نشستن صاف باشید و قوز نکنید، هنگام دست دادن؛ دست طرف مقابل را شل نگیرید و هنگام صحبت کردن با افراد حاضر در جمع، ارتباط چشمی برقرار کنید. همچنین طولانی‌مدت دست به سینه نشستن را کنار گذاشته و هنگام صحبت کردن از حرکات صحیح و کافی دست‌های خود نیز استفاده کنید. این مسئله که یکی از راه‌ های تقویت اعتماد به نفس است، هنگام صحبت در مقابل جمع و سخنرانی نیز اهمیت بسیاری دارد.

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، سر و چانه بالایی دارند، راست می‌ایستند، با دیگران ارتباط چشمی خوبی برقرار می‌کنند، از دستان خود به خوبی استفاده می‌کنند و همین کارها، باعث با اعتماد به نفس دیده شدنشان توسط افراد دیگر می‌شود.

4. درست لباس بپوشید!

چهارمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس مربوط به طرز پوشش شما می باشد . دقت کردید اولین نکته ای که بعد از دیدن یک فرد خوش تیپ و خوش لباس می‌بینید چیست؟ مسلماً خصوصیات یک فرد پولدار، موفق و با اعتماد به نفس در ذهنتان پدیدار می‌شود. درست است؟

خوش لباسی هم از دیگر دلایلی است که ما را با اعتماد به نفس نشان می‌دهد. دیدید وقتی لباسی را می‌پوشیم که چندان باب میلمان نیست و آن را دوست نداریم، چقدر حس بدی بهمان دست می‌دهد؟ ولی در مقابل دقیقاً زمان هایی که با لباس های جذاب و شیک در مقابل دیگران ظاهر می‌شویم اعتماد به نفس فوق العاده بالایی داریم!

هنگامی که در لباس خود، احساس راحتی و آرامش داشته باشید، سبب افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. ظاهر خوب و مناسب یک روش بالا بردن اعتماد به نفس در جمع است. این موضوع به معنای مرکز توجه بودن به دلیل پوشش و یا استفاده از آیتم‌های خاص یا عجیب در پوشش خود نیست؛ بلکه باید بدانید چه رنگ‌هایی به شما بیشتر می‌آید، سایز لباس مناسب شما چیست، برای هر محیطی باید چه نوع پوششی داشته باشید و همچنین لباس‌های شما همواره تمیز اتو کشیده و با رایحه خوب باشد. این مسائل شاید به ظاهر ساده باشند؛ اما تنها در صورت رعایت نکردن آن‌ها، می‌توانید تاثیر مستقیم آن را در اعتماد به نفس خود متوجه شوید.

خب وقتی می‌بینیم نوع لباس پوشیدنمان تا این اندازه در اعتماد به نفسمان تاثیر دارد، به نظرتان بهتر نیست همیشه بهترین نوع ظاهر را داشته باشیم و آراسته باشیم؟

خوش لباسی تاثیر زیادی در اعتماد به نفس شما دارد

5. مثبت نگر باشید

پنجمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس هم مربوط به ورودی های ذهن شما می باشد . افراد با اعتماد به نفس، مثبت نگر هم هستند و نمی گذارند افکار منفی وارد ذهن آنها شود. آنها حتی در بدترین شرایط هم تمام تلاش خود را می‌کنند تا نکته ای مثبت از آن شرایط بیرون بکشند. این ویژگی به آنها کمک می‌کند تا هم حال بهتری نسبت به دیگران داشته باشند، هم با کوچک ترین مسائل ناراحت و عصبانی نشوند و در نتیجه وقتی این اتفاق ها بیفتد، اعتماد به نفس بالاتری هم داشته باشند.

شاید متوجه این موضوع شده باشید که افرادی که دید مثبتی نسبت به مسائل دارند، نه‌تنها در کار خود موفق‌تر هستند؛ بلکه جذابیت بیشتری برای اطرافیان خود دارند، بنابراین با تغییر نگرش و طرز فکر خود نسبت به موضوعات و افزایش نگرش مثبت در زندگی، می‌توانید شخصیت کاریزماتیک‌تری از خود بروز دهید.

همچنین یکی از مهم‌ترین راه های افزایش اعتماد به نفس، این است که به جای فکر کردن بیش از حد، دست به عمل بزنید و حتی کارهایی را انجام دهید که در شرایط عادی ممکن است برای شما کمی ترسناک به نظر برسد؛ برای مثال پروژه‌ای را قبول کنید که شاید به دلیل عدم اعتماد به نفس برای شما ترسناک به نظر بیاید و در حالت عادی آن را انجام ندهید، هنگام ورود به جمع با افراد جدید ارتباط برقرار کنید و تلاش کنید از هر یک از افراد چیزهایی را یاد گرفته و دامنه ارتباطات خود را گسترش دهید.همچنین یکی از راه های افزایش عزت نفس این است که با تلاش، اهداف خود در زندگی را محقق نمایید تا احساس رضایت ناشی از آن، بر روی اعتماد به نفس شما نیز تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

 

6. همیشه در حال یادگیری باشید

ششمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس یادگیری و اهل آموزش بودن می باشد. وقتی وارد جمعی می‌شوید که هرکس دارد درباره یک چیز صحبت می‌کند و شما هیچ اطلاعاتی درباره آن موضوعات ندارید، چه حسی بهتان دست می‌دهد؟ آیا احساس سرخوردگی و بی عرضگی درون شما به وجود نمی‌آید؟

اما زمانی که در زمینه های مختلف اطلاعات دارید و می‌توانید درباره شان اظهار نظر کنید، مسلماً احساس خودباوری عجیبی در ذهنتان ایجاد می‌شود که خود این حس، برای افزایش اعتماد به نفس کافی است.

پس تا می‌توانید در موضوعات مختلف اطلاعات خود را افزایش دهید.

7. خودزنی نکنید!

هفتمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس مربوط به دست کم نگرفتن خودتان می باشد . افراد بسیار زیادی وجود دارند که درجه و مقام خودشان را بسیار پایین می‌پندارند و فکر می‌کنند اصلاً خوب نیستند! مثلاً زمانی که یک فرد بدون اعتماد به نفس می‌خواهد سخنرانی کند، مدام می‌گوید که ببخشید من کمی استرس دارم، یا این که اصلاً نمی‌توانم خوب صحبت کنم، یا حرف هایی که می‌خواهم بزنم شاید خیلی برایتان مفید نباشد. یا در مواقعی دیگر می‌گوید که لباسم اصلاً خوب نیست، من نوشتن بلد نیستم، عرضه هیچ کاری را ندارم و…

این کار باعث می‌شود که حس اعتماد به نفس در وجود شما مدام کمتر و کمتر شود و نتوانید آن را تقویت کنید. پس به هیچ وجه خودتان را نکوبید و به قول معروف خود زنی نکنید!

 

8. به موفقیت های قبلی خود فکر کنید

هشتمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس مربوط به گذشته شما و موفقیت هایتان می باشد. موفقیت های قبلی که به دست آورده اید را برای خودتان یادآوری کنید. حتی اگر این موفقیت ها فوق العاده کوچک باشند. این کار به شما یادآوری می‌کند که می‌توانید بازهم به موفقیت برسید و آن اتفاقات خوبی را که قبلاً برایتان افتاده تکرار کنید. حتی می‌توانید بهتر از آن شوید. اصلاً اگر توانایی نداشتید که قبلاً موفق نمی‌شدید!

پس حتماً موفقیت های قبلیتان را یادآوری کنید تا این حس خودباوری در وجودتان پدیدار شود.

فکر کردن به موفقیت های قبلی اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد

9. ورزش کردن را جدی بگیرید

نهمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس به ورزش کردن شما مربوط می شود. اگر هر روز ورزش کنید و در آن مداومت داشته باشید، از دو جهت در تقویت اعتماد به نفس به شما کمک خواهد شد. اول این که خود ورزش، نیروی اراده و پشتکار و اعتماد به نفس را خود به خود تقویت می‌کند و این یکی از ویژگی های بسیار عالی ورزش است. و دوم هم این که اگر هر روز مرتباً ورزش کنید، به این باور می‌رسید که من می‌توانم به طور ثابت کاری ر انجام دهم. در نتیجه این حس کمکتان می‌کند تا اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید. به همین راحتی!

10. فقط خودتان باشید!

برای دهمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس لازم نیست کار خاصی نکنید همین که خودتان باشید کافیست و کفایت می کند. گاهی اوقات افراد فکر می‌کنند که باید باید همه را راضی نگه دارند! اصلاً مگر همچین چیزی ممکن است؟ شما هر کاری که بکنید بالأخره یک عده از شما ناراضی خواهند بود. شما سعی کنید کار خودتان را انجام دهید و برای رضایت دیگران کار نکنید. وقتی فقط به دیگران توجه می‌کنید، احساس می‌کنید که از خودتان هیچ قدرتی ندارید و مدام درگیر دیگران هستید و این حس، اعتماد به نفس شما را به شدت می‌کاهد. ولی وقتی کار خود را انجام دهید و تمام قدرت را در اختیار خودتان بگیرید، اعتماد به نفس و خودباوری عجیبی درون شما متولد خواهد شد.

 

11. از منفی باف ها فرار کنید!

یازدهمین قدم از راه های افزایش اعتماد به نفس را من حاشیه مهم تر از متن می دانم چرا که اطرافیان حاشیه ای ما تاثیر بسیار زیادی روی ما می گذارند و از آنها به هیچ وجه نمی شود غافل شد. یک سری افراد منفی باف هستند که مدام می‌گویند تو نمی‌توانی، موفق نمی‌شوی، بلد نیستی و جملاتی از این نظیر.

حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید، حرف های آنان روی شما تأثیر زیادی خواهد گذاشت و در نهایت به نابودی اعتماد به نفس شما ختم خواهد شد. تا می‌توانید از این دسته از افراد فرار کنید و نگذارید با گفتن این جملات، باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شما شوند.

12. منطقه امن ذهنی خود را فراموش کنید

برای دوازدهمین قدم از راه های افزایش اعتماد به نفس باید شما کمی هم ریسک کنید البته ریسک مثبت. همه ما یک منطقه امن ذهنی داریم که مغزمان دوست ندارد از آن خارج شویم. می‌دانید این منطقه چیست؟ شما هر کاری که انجام می‌دهید در این منطقه ثبت می‌شود و کم کم به آن عادت می‌کنید تا انجام آن کار برایتان راحت تر شود. تا اینجای کار اتفاقاً این منطقه نه تنها چیز بدی نیست، بلکه به شدت در انجام کارها کمکمان می‌کند! اما مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که می‌خواهیم کار جدیدی را انجام دهیم. در این زمان ذهن ما سریع واکنش نشان می‌دهد و نمی‌گذارد آن کار جدید را انجام دهید. چون برایش سخت و به شما فشار زیادی وارد می‌کند. در نتیجه تمام تلاش خود را می‌کند تا از آن کار منصرفتان کند.

حال اگر شما بتوانید کاری کنید که از این منطقه خارج شوید و کارتان را انجام دهید، می‌توانید به موفقیت برسید. و در نتیجه اعتماد به نفستان هم افزایش پیدا خواهد کرد. اما اگر نتوانید، باید قید موفقیت را بزنید.

 

13. زیاد نه بگویید

سیزدهمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس یک کلمه دو حرفی است که باید شما گاهی از آن استفاده کنید. در برابر خواسته دیگران نه بگویید. البته خواسته هایی که جلوی موفقیت شما را می‌گیرند. نه گفتن به شما این قدرت را می‌دهد که بتوانید نسبت به خواسته های دیگران با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر شوید و خودتان را مهم تر از دیگران بدانید. اصلاً افراد با اعتماد به نفس فقط می‌توانند به خوبی نه بگویند. پس اگر می‌خواهید با اعتماد به نفس شوید، زیاد نه بگویید.

 

14. موفقیتی را که می‌خواهید به آن برسید تجسم کنید

تجسم کردن چهاردهمین راه از راه های افزایش اعتماد به نفس می باشد. به نظر می‌رسد اصطلاح ‌”‌تجسم کردن‌”‌ به شکل دادن و مشاهده‌ یک تصویر در ذهن اشاره داشته باشد. بسیاری از آدم‌ها تجربه‌ مشاهده‌ تصویری را دارند که در چشم ذهن‌شان خلق کرده‌اند.

با وجود این، سایر آدم‌ها آن‌چنان “‌تجسم‌گرا‌”‌ نیستند. در عوض، آن‌ها ممکن است هر آن‌چه را تصور می‌کنند، حس کنند. آن‌ها شاید احساسی داشته باشند که از برخی جهات قابل درک باشد؛ با این‌که فقط درباره‌ی تصویر فکر می‌کنند.

نکته‌ مهم درباره‌ي تجسم این است که باید افکاری واضح، مفصل، و روشن درباره‌ اهدافتان داشته باشید. به این ترتیب، مهم نیست آیا تصاویر را به نظر مشاهده کنید یا فقط آن‌ را در ذهنتان به طور روشن تعریف کنید.

اگر خواهان بدست آوردن چیزی در زندگی خود هستید، و یا می‌خواهید به شخصیت به خصوصی تبدیل شوید، قطعاً باید ابتدا آن را در ذهن خود تجسم و تصور کنید. تصویر چیزی که می‌خواید بهش برسید را در ذهنتان بسازید.

 

15. اعتماد به نفس را به چرخه ای ثابت تبدیل کنید

و راه پانزدهم و آخر ما مربوط به عادت کردن شما می باشد اگر این تکنیک ها را به طور کامل انجام دهید، قطعاً اعتماد به نفس بالایی پیدا خواهید کرد. اما باید حواستان باشد که بعد از این که اعتماد به نفس بالایی پیدا کردید، این تکنیک ها را رها نکنید و باز هم آن ها را انجام دهید. چون ممکن است دوباره به حالت قبلی بازگردید.

16. آماده باشید

یادتان باشد: برنامه‌ریزی جلوی عملکرد ضعیف را می‌گیرد. هر چقدر آماده‌تر باشید، احساس شایستگی و مهارت بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفس‌تان هم بیشتر می‌شود. آمادگی باعث می‌شود که اتفاق‌های بد و ناگهانی زندگی، نتوانند شما را شکست بدهند.

  • همه چیز را در مورد کار، رشته‌ی تحصیلی، هدف‌ها و خلاصه هر چیزی که مسیر زندگی‌تان را به سمت موفقیت هدایت می‌کند یاد بگیرید. قبل از اینکه یک کار را شروع کنید به انتظارها و هدف‌هایتان در انتهای مسیر فکر کنید، اما خیلی بلندپرواز نباشید. هدف‌ها و کارهای بزرگ را به قسمت‌های کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید.

17. جهت افزایش اعتماد به نفس ، مرد عمل باشید.

تقویت اعتماد به نفس فقط به ظاهر خوب نیست، باید خوب هم عمل کنید. در یک مهمانی یا رویداد اجتماعی، با آدم‌هایی که نمی‌شناسید سر صحبت را باز کنید یا کار یا پروژه‌ای را که در حالت عادی برای‌تان ترسناک است، قبول کنید. اعتماد به نفس داشتن را تمرین کنید و مطمئن باشید که خیلی زود عزت نفس جزئی از وجودتان می‌شود.

  • تنبلی و دست روی دست گذاشتن فقط ترس و تردید برای‌تان به همراه می‌آورد، در حالی که اگر عمل کنید، اعتماد به نفس و جرئت‌تان بیشتر می‌شود. به عنوان یک تمرین، ترس‌ها و توانایی‌هایتان را بنویسید. خیلی‌ها به شما می‌گویند روی ضعف‌هایتان کار کنید اما بهتر است روی نقاط قوت‌تان سرمایه‌گذاری کنید و آنها را پرورش بدهید. اگر وقت و انرژی‌تان را وقف نقاط مثبت‌تان بکنید، اعتماد به نفس در وجود‌تان جرقه می‌زند و روز به روز بیشتر می‌شود.

افزایش اعتماد به نفس در زنان

اعتماد به نفس بالا یکی از نیاز های مهم هر فردی است و هر فرد باید در زندگی خود از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشد تا احساس مفید بودن و خوشبختی کند.

با اینکه بسیاری از خانم ها از چهره زیبا و توانایی های بارز و بالایی برخوردارند اما باز هم عدم داشتن اعتماد به نفس آن ها را درگیر مسائلی کرده است که برایشان بسیار آزار دهنده است و مانع پیشرفتشان شده است. قرار نیست کارهای پیچیده و سختی برای بالا بردن اعتماد به نفس انجام شود کافیست راه های ساده را برای تقویت اعتماد به نفس خود به کار ببرید تا فردی موفق و مفید در جامعه و زندگی شخصی خود باشید.

توجه کنید که خانم ها نسبت به آقایان بیشتر درگیر این مشکل هستند بنابراین راه هایی که برای حفظ آن به کار می رود در خانم ها و آقایان بسیار متفاوت است.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

کمبود اعتماد به نفس می‌تواند باعث افزایش احتمال بروز اختلالات روانی شود و اختلالات روانی هم به نوبه‌ی خود، می‌تواند ضربه‌ی بزرگی به اعتماد به نفس وارد کند. در بعضی موارد اختلالات روانی مثل افسردگی مستقیما از کمبود اعتماد به نفس نشأت می‌گیرند. رابطه‌ی بین عدم اعتماد به نفس و اختلالات روانی ساده نیست و یک فرد با اختلال روانی، به احتمال زیاد از عدم اعتماد به نفس در بلند مدت رنج می‌برد.

کسانی که به مدت طولانی دچار کمبود اعتماد به نفس بوده‌اند به‌ طور کلی دنیا را خشونت ‌آمیز و خود را قربانیان آن می‌بینند. درنتیجه تمایلی به بیان و اثبات خود ندارند و تجربیات جدید و موقعیت‌ هایشان را از دست می‌دهند و در مقابل تغییر، احساس درماندگی می‌کنند. همه‌ی این موضوعات صرفا اعتماد به نفس آنها را بیشتر و بیشتر کاهش می‌دهد و در نهایت زندگی پوچی را تجربه می کنند.

خوشبختانه موارد خیلی ساده‌ای وجود دارند که هر کسی می‌تواند با استفاده از آنها اعتماد به نفس خود را افزایش دهد و خود را از این شرایط نجات دهد. ممکن است شما در حال حاضر برخی از این موارد را در زندگی روزمره خود انجام دهید. قطعا لازم نیست همه‌ی آنها را رعایت کنید؛ فقط کافی است مواردی را که برایتان راحت‌تر است پیدا کنید و سعی کنید آنها را به‌کار بگیرید.

نداشتن اعتماد به نفس از شرایطی مثل بیماری جسمی و یا اتفاقات منفی زندگی مانند از دست‌ دادن شغل، طلاق گرفتن، احساس کمبود در روابط و کنترل نداشتن روی اتفاقات زندگی تأثیر می‌گیرد. حس عدم کنترل شرایط معمولا در کسانی دیده می‌شود که از احساساتشان سوءاستفاده شده است، مورد هرگونه آزار قرار گرفته‌اند یا به ‌خاطر مذهب، فرهنگ، نژاد، جنسیت، و…. مورد تبعیض قرار گرفته‌اند. در هر صورتی که این اتفاق افتاده باشد، این اعتماد به نفس باید ترمیم شود.

زبان بدن افراد با اعتماد به نفس چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فردی که برای موفقیت در بسیاری از جنبه‌های زندگی ضروری است، داشتن اعتماد به نفس است. افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، در محیط کار، موقعیت‌های اجتماعی و گرو‌ه‌هایی که عضو آن هستند، برجسته‌تر از دیگران به نظر می‌رسند. علاوه بر این، زبان بدن افراد با اعتماد به نفس نیز از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که آنها را محکم‌تر و مطمئن‌تر نشان می‌دهد. این افراد به توانایی‌های خود کاملا ایمان دارند و نسبت به امثال خود به جایگاه بالاتری دست می‌یابند.

شما هم می‌توانید از چند ترفند ساده برای ایجاد تغییراتی جزئی در زبان بدن خود استفاده کنید. با این کار، حداقل می‌توانید تا زمانی که این ویژگی را در خود تقویت نکرده‌اید، عدم اعتماد به نفس خود را پنهان کنید.

 

 

سوالات متداول 

چه تمرینات عملیی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد؟

بهترین راه برایتان این است که ابتدا علائم اعتماد به نفس یا عدم آن را با استفاده از تست ها شناسایی کنید و بعد به دنبال انجام دادن یا ندادن نکاتی که برای افزایش اعتماد به نفس الزامی است ، باشید. ما در این مقاله تمام این مطالب را به همراه تست به صورت کامل به همراه 15 راه عملی و فوق العاده قرار داده ایم که می توانید از آنها استفاده کنید.

تعریف اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس به این معناست که یک نفر به توان و توانمندی‌های خودش باور و اعتماد داشته باشد، اعتماد به نفس یعنی این‌که انسان خودش را عمیقاً ارزشمند و توانمند بداند.

داشتن اعتماد به نفس بالا چه اهمیتی دارد؟

اعتماد به نفس مهارتی است که مورد نیاز همه افراد در طول زندگی است. افراد با اعتماد به نفس می توانند ریسک های هوشمندانه را بپذیرند و توانایی حرکت هوشمندانه در مسیر زندگی را داشته باشند. اعتماد به نفس بالا کمک می کند تا از افکار منفی که در مورد خود دارید، رها شوید و عدم ترس و اضطراب را تجربه کنید. اعتماد به نفس بیشتر یعنی داشتن آزادی بیشتر و خوشبخت بودن.

تقویت اعتماد به نفس ↑

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://neveshtani.com/?p=7291
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
ناهید شیخی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد راه های افزایش و تقویت اعتماد به نفس (تضمینی) _ وب سایت نوشتنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.