20 خاصیت های باورنکردنی شکلات تلخ

خاصیت های شکلات تلخ

شکلات چیست؟

از کاکائو به دست می آید که گیاهی با سطوح بالایی از مواد معدنی و آنتی اکسیدان است. شکلاتهای شیری تجاری حاوی کره کاکائو، شکر، شیر و مقادیر کمی کاکائو است. در مقابل، شکلات تلخ نسبت به شکلات شیری دارای مقادیر بسیار بیشتری کاکائو و قند کمتری است.

هرچه شکلات تلخ کاکائو بیشتر و شکر کمتری داشته باشد، طعم آن تلخ تر است و مقدار کمی از آن یک میان وعده سالم محسوب می شود. طعم آن همچنین آن را به نوع ترجیحی شکلات برای پخت و ذوب برای انواع دسر تبدیل می کند.

معمولاً شکلات تیره حاوی چیزی از حدود ۵۰٪ کاکائو تا ۱۰۰٪ است. اکثر برندها ۷۰، ۸۵ یا ۹۰ درصد کاکائو دارند. به عنوان یک قانون کلی، این شیرینی تلخ باید حداقل ۷۰ درصد کاکائو داشته باشد.

انواع شکلات تلخ

انواع مختلف شکلات تلخ با درصد مواد جامد کاکائو در نوار متمایز می شوند. آنها به عنوان شیرینی تلخ، نیمه شیرین و شیرین طبقه بندی می شوند.

محتوای کاکائو در تکه‌های شکلات تلخ تجاری می‌تواند از ۳۰ درصد برای شکلات تلخ شیرین تا ۸۰ درصد (یا بالاتر) برای تکه‌های بسیار تیره و تلخ متغیر باشد. نام های نیمه شیرین و تلخ گاهی اوقات در دستور العمل ها جایگزین می شوند. آنها از ۵۰ درصد تا ۶۰ درصد کاکائو متغیر هستند. مقدار بیشتر نشان دهنده تلخی بیشتر است.

 

درصد های مختلف شکلات

شکلات در تمام اشکالش یکی از پرطرفدارترین غذاها در جهان است. و امروزه، تحقیقات بیشتر و بیشتر نشان می‌دهد که نوع تلخ آن در صورت مصرف منظم فوایدی برای سلامتی دارد و باعث می‌شود این خوراکی خوشمزه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

اما با وجود انواع مختلف موجود در بازار آن، تشخیص اینکه چه شکلاتی سالم است و چه چیزی برای خوردن آن مغذی نیست، ممکن است سخت باشد.

شکلات که از دانه های کاکائو درست می شود، زمانی ساخته می شود که این دانه ها به مواد جامد کاکائو تبدیل شوند. کره کاکائو و مشروب کاکائو. سپس این شیرینی بر اساس میزان مواد جامد کاکائو و همچنین درصد شکر و سایر مواد تشکیل دهنده آن به دسته های مختلفی تقسیم می شود.

در اینجا به تفکیک هر دسته از آن و فواید سلامتی آن پس از مصرف می پردازیم.

1- مراقبت از آسیب فرابنفش

امواج ماورا بنفش یکی از خطرناک‌ترین امواج خورشیدی است که می‌تواند به مرور زمان باعث شود پوست شما دچار لک و همچنین علائم پیری زودرس شود. شما می‌توانید این علائم را با استفاده از مصرف کردن کرم‌های ضد آفتاب کاهش دهید اما تا چه میزان کرم آفتاب برای شما می‌تواند مؤثر باشد؟ مسلماً مقدار اندک. از این رو شما می‌توانید در کنار کرم ضد آفتاب از خواص شکلات تلخ هم استفاده کنید. چطور این امکان وجود دارد؟

خواص شکلات تلخ به عنوان ضد آفتاب نشئت گرفته از میزان انتی اکسیدان های فراوان موجود در آن است. انتی اکسیدان های شکلات تلخ توسط بدن شما جذب شده و در ارگان‌های مختلف از جمله پوست شروع به کار می‌کنند. یکی از همین ارگان‌ها پوست شما است.

رادیکال‌های آزاد ناشی از تابش امواج فرابنفش روی پوست مشکلاتی که اشاره کردیم را به وجود می‌آورند. تنها راه مبارزه با رادیکال‌های آزاد، بهره‌مندی از مواد انتی اکسیدانی موجود در شکلات تلخ است. از این رو است شما می‌توانید از خواص شکلات تلخ به عنوان یک ضد آفتاب استفاده کنید.

سعی کنید به جای مصرف کردن شکلات شیری و شیرین از خواص شکلات تلخ بهره ببرید و در کنار لذتی که از خوردن آن می‌برید، نگران پوست خود نیز نباشید.

 

2-بهبود بهداشت روان

باروتان نمی‌شود اما خوردن شکلات تلخ، می‌تواند آرامش و بهداشت روانی شما را تضمین کند. شکلات تلخ، معجزه‌ای است که در بدن شما می‌تواند میزان استرس را کاهش دهد. در زمان‌هایی که احساس ناامیدی می‌کنید مقداری شکلات تلخ بخورید تا تلخی روزتان را فراموش کنید. شکلات تلخ دارای ترکیباتی است که میزان استرس در خون انسان را به‌شدت کاهش و هورمون‌های شادی‌بخش را افرایش می‌دهد.

علاوه بر موارد گفته شده، محققان اعلام کرده‌اند که خوردن شکلات تلخ می‌تواند باعث افزایش قدرت ادراک در افراد شود. از این رو تا جایی که می‌توانید شکلات تلخ خالص میل کنید تا پیش‌زمینه‌های لازم برای افزایش عملکرد مغز و بدن شما در زمینه‌های مختلف در بدن تولید و تشکیل شود.

 

3- پوست

از دیگر خواص شکلات تلخ می‌توان به کمک آن در تغذیه سالم‌تر پوست اشاره کرد علاوه بر اینکه شکلات تلخ می‌تواند واکنش‌های رادیکالی روی پوست را مهار کند به سلول‌های سطح زیرین پوست هم کمک می‌کند تا شادابی و طراوت خود را داشته باشند. بر اساس مطالعات انجام شده روی خواص شکلات تلخ مشخص شده است که این ماده مغذی می‌تواند خون‌رسانی به سلول‌های پوستی را تسریع کند.

از طرف دیگر گزارش شده است که ترکیبات موجود در شکلات تلخ همانند ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین ث باعث خواهند شد تا پوست شما شروع به تولید فولیکول و همچنین دیگر منابع لازم برای رشد سلول‌های پوستی کند. به همین علت خواص شکلات تلخ برای پوست مهم و حیاتی است.

شاید مواد انتی اکسیدانی زیادی در طبیعت و میان مواد غذایی ما وجود داشته باشند اما مسلماً خواص شکلات تلخ در کنار کم کالری بودن و دارا بودن ویتامین‌های گوناگون باعث خواهد شد تا رتبه شکلات تلخ بالاتر از دیگر مواد غذایی قرار بگیرد.

 

4-سلامت چشم

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که خوردن شکلات تلخ، نتیجه‌ای معجزه‌آسا روی سلامتی چشم و بهبود علائم بیماری‌های مختلف چشمی داشته باشد. علاوه بر این خوردن شکلات تلخ بینایی افراد را بهبود می‌بخشد و در مواردی که فرد عفونت چشم داشته باشد از پیشروی آن جلوگیری می‌کند. متأسفانه در مورد اثرات شکلات تلخ بر روی بیماری‌های مخصوص چشم به‌مانند آب مروارید در دست نیست.

به شما توصیه می‌کنیم قبل از اینکه داروهای چشم خودتان را کنار بگذارید و به جای آن‌ها شکلات تلخ، بخورید با پزشک خودتان مشورت و راهنمایی‌های لازم را از او دریافت کنید. بنابراین این خواص شکلات تلخ را جدی بگیرید.

 

5- لایه‌برداری

آیا می‌دانید که برخی از خواص شکلات تلخ به واسطه داشتن مقدار زیاد کافئین در آن است؟ یکی دیگر از خواص شکلات تلخ که این روزها بیشتر به درد ما می‌خورد، خواص لایه‌برداری آن است. روزانه پوست ما با مواد آلوده و همچنین امواج خورشید در تماس است و این میزان از برخورد آلاینده‌ها با پوست باعث خواهد شد تا لایه از سلول‌های فرسوده و مرده روی پوست ما ایجاد شود. برای از بین بردن لایه‌ها نیاز به لایه‌برداری دارید.

خواص شکلات تلخ به دلیل داشت کافئین کافی در اینجا خود را نشان می‌دهد چرا که با مصرف کردن شکلات تلخ سلول‌های تازه شروع به رشد خواهند کرد و سلول‌های مرده اندک اندک از سطح پوست دفع می‌شوند. به همین دلیل ساده است که بیشتر کرم‌های صورت دارای مقدار زیادی کافئین هستند.

پس باید برای داشتن پوست شاداب‌تر به فکر خوردن شکلات تلخ و خواص شکلات تلخ باشید.

 

6-گردش خون کارآمد

یکی از خواص شکلات تلخ این است که حاوی مواد معدنی و مغذی است که می‌تواند گردش خون انسان را تسریع و بهبود ببخشد. متخصصان تغذیه اعلام کرده‌اند که خوردن مداوم و زیاد شکلات تلخ، می‌تواند رگ‌های خونی را تقویت و گردش خون را در بدن تسریع کند. همچنین شکلات تلخ، میزان ترشح بزاق را به عنوان عاملی برای کنترل فشارخون بدن افزایش می‌دهد.

تحقیقات دیگری نشان داده است که خوردن شکلات تلخ، باعث از بین رفتن کلسترول‌های مضر در بدن می‌شود و به‌واسطه آن کلسترول مفید افزایش می‌باید. افزایش کلسترول مفید در بدن باعث کاهش فشارخون و فشار وارد شده بر رگ‌ها می‌گردد؛ اما اگر شما دارای دیابت هستید، قبل از خوردن زیاد شکلات تلخ می‌بایست با پزشک خود مشورت کنید.

 

7- درخشش پوست

پوست درخشان یکی از آرزوهای هر کسی می‌تواند باشد. اما درخشش پوست به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به استرس اشاره کنیم. استرس باعث خواهد شد تا واکنش‌های رادیکالی روی پوست افزایش پیدا کند. از این رو سلول‌ها تازگی خود را به سرعت از دست خواهند داد. اما در این میان مواردی همانند خواص شکلات تلخ وجود دارد که می‌تواند درخشش پوست شما را دوباره به خودتان بازگرداند.

خوردن شکلات تلخ به میزان زیادی از استرس شما می‌کاهد و به این طریق علاوه بر فوایدی که قبلاً برای خواص شکلات تلخ برشمردیم، باعث خواهد شد تا پوست درخشان‌تری داشته باشید.

 

 

8-تقویت انرژی بدن

خوردن شکلات تلخ عاملی است که میزان انرژی بدن را به‌شدت افزایش می‌دهد. یکی از خواص شکلات تلخ این است که به همراه مقادیر کافی از کاکائو عاملی است که می‌تواند خستگی روزانه را نیز در مصرف‌های متداوم کاهش دهد. شما از شکلات تلخ، می‌توانید به عنوان بخشی از رژیم غذایی ورزشی خود برای روزهای تمرینات سخت استفاده کنید. قبل از ورزش تکه‌ای شکلات تلخ بخورید و به جنگ آهن سرد یا حرکات سنگین بروید.

اگر با خوردن شکلات تلخ، دچار سردرد یا خستگی شدید می‌شوید لازم است که با پزشک خود در مورد مصرف شکلات تلخ مشورت کنید. وجود این علائم نشان از مشکلات سلامتی نهفته در شما است.

 

9- کاهش ریزش مو

یکی از دلایل ریزش مو می‌تواند کاهش جریان خون در ریشه‌های مو باشد. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق ناگوار باید بتوانید جریان خون در ریشه موهایتان را زیاد کنید. خواص شکلات تلخ در این است که می‌تواند گردش ریشه‌های مو را افزایش دهد و از این رو ریزش مو را کاهش دهد.

علاوه بر بهبود جریان خون توسط خواص شکلات تلخ، تأمین مواد مغذی ریشه مو نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت شکلات تلخ برای کاهش ریزش مو است. لذا اگر احساس کردید مدتی است که ریزش مو پیدا کردید، سعی کنید از شکلات تلخ بیشتر استفاده کنید.

 

10-سلامت دهان و دندان

شاید یک تناقض بزرگ در این عبارت دیده باشید اما به ما اطمینان کنید و بدانید که مصرف شکلات تلخ، باعث افزایش سلامتی دهان و دندان در شما می‌گردد. برخلاف دیگر شکلات‌های شیرین که حاوی مقادیر زیادی شکر هستند، شکلات تلخ ماده‌ای با نام تروبرومین در خود دارد که باعث افزایش سلامتی دهان و دندان می‌گردد. این ماده عاملی برای مبارزه با پوسیدگی دندان است.

خوردن شکلات تلخ باعث کاهش فعالیت‌های باکتری‌های دهان و دندان می‌گردد و سلامتی آن‌ها را تضمین می‌کند؛ اما فراموش نکنید که پس از خوردن شکلات تلخ، نیز می‌بایست دندان‌های خود را مسواک کنید.

 

11- متعادل کردن قند خون

شاید برای شما باورش سخت است که بدانید یکی از خواص شکلات تلخ می‌تواند این باشد که تعادل قند خون شما را برقرار می‌کند. خواص شکلات تلخ در حفظ تعادل قند خون شما به دلیل وجود مواد فلانوئیدی و همچنین شاخص گلایسمی پایین آن است.

شاخص گلایسمی نشانه‌ای از میزان سرعت جذب قند در روده‌ها است. اگر شاخص گلایسمی بالا باشد مصرف کردن ماده غذایی مذکور می‌تواند باعث بروز دیابت و تشدید اثرات آن شود. این در حالی است که موادی که خواصی مشابه خواص شکلات تلخ دارند، باعث خواهند شد تا سطح قند خون شما به آهستگی بالا برود و بدن سرعت جذب قند خون دریافت شده را داشته باشد. از این رو شما به سختی با خوردن شکلات تلخ می‌توانید قند خونتان را افزایش دهید.

خاصیت های شکلات تلخ

12-منبع آنتی اکسیدان

یکی از خواص شکلات تلخ این است که حاوی آنتی اکسیدان کافی برای تأمین سلامتی شما است. آنتی اکسیدان ترکیبی است که در همه مواد غذایی مفید برای بدن آن را می‌توانید پیدا کنید.ن عاملی برای مبارزه با عوامل به وجود آورنده بیماری‌های خطرناکی به‌مانند سرطان است. همچنین می‌توانند باکتری‌ها، سموم شیمیایی و رادیکال‌های آزاد در بدن را خنثی نمایند و از به وجود آمدن واکنش‌های اکسیداتیو توسط رادیکال‌های آزاد جلوگیری کند.

بنابراین مصرف شکلات تلخ، می‌تواند علائم بروز سرطان را در بدن از بین برده و از پیری زودرس در اندام‌های شما به‌ویژه پوست جلوگیری کند. تا جایی که شکلات تلخ برای شما مشکل‌ساز نیست از آن مصرف کنید و سلامتی خودتان را تضمین نمایید.

 

13- خاصیت های شکلات تلخ در تأمین پروتئین

در هر ۱۰۰ گرم از شکلات تلخ شما شاهد وجود ۷٫۷۹ گرم پروتئین خواهید بود. این میزان از پروتئین برای کسانی که دوست دارند به بدن خود پروتئین کافی برساند، کاملاً مناسب است. از این افراد می‌توان به ورزشکاران اشاره کرد. به همین دلیل است که بیشتر ورزشکاران از خواص شکلات تلخ برای تأمین انرژی و همچنین پروتئین بدن خود بعد از ورزش استفاده می‌کنند.(خاصیت های شکلات تلخ)

شما می‌توانید مصرف شکلات تلخ را در کنار شیر ادامه دهید تا از میزان پروتئین بیشتری هم استفاده کنید. در مورد میزان کالری نباید نگران باشید چرا که هر دو این مواد به عنوان غذاهای کم کالری تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

 

14-سلامتی عضلات قلب

متخصصان تغذیه اعلام کرده‌اند که مصرف شکلات تلخ، می‌تواند باعث افزایش سلامتی قلب و عروق شود. علاوه بر این خوردن شکلات تلخ موجب بهتر شدن فرایند جریان خون در بدن می‌گردد. شکلات تلخ حاوی مواد مغذی است که از لخته شدن خون در رگ‌ها جلوگیری کرده و احتمال بروز سکته و گرفتگی رگ‌ها را کاهش می‌دهد.

با این وجود فراموش نکنید، همه‌چیز در اعتدال مفید و معنی‌دار است. قبل از مصرف روزانه شکلات تلخ با پزشک تغذیه و متخصص قلب در مورد سلامتی قلب خودتان مشورت کنید.

 

15- بهبود استقامت

گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده کردن از شکلات تلخ می‌تواند به میزان زیادی قدرت بدنی و آستانه تحمل شما در برابر وزنه‌های سنگین و حرکات سخت را افزایش دهد. از این رو خواص شکلات تلخ نه تنها باعث خواهد شد شما به عنوان یک ورزشکار پروتئین کافی به بدن خود برسانید، بلکه منجر به افزایش قدرت عضلانی شما هم خواهد شد تا استقامت بیشتری برای انجام ورزش‌های سنگین داشته باشید.

 

16-درمان سرفه مزمن

سرفه گاهی سرسام‌آور و نگران‌کننده می‌شود. خوردن قطعه‌ای شکلات تلخ، می‌تواند این وضعیت را به مقدار زیادی بهبود ببخشد. التهاب در گلو از عواملی است که باعث سرفه در شما می‌شود. مواد مغذی در شکلات تلخ وجود دارد که التهاب‌های گلو را رفع و سرفه را درمان می‌کند. با این وجود پزشک خودتان را قبل از اینکه بخواهید از شکلات تلخ به عنوان درمان سرفه استفاده کنید، مطلع نمایید.

 

17-خواص شکلات تلخ در بهبود کم‌خونی

شکلات تلخ غنی از آهن است و این ماده مغذی برای تأمین کم بود نیاز گلبول‌های قرمز شما کافی است. همچنین مصرف کردن شکلات تلخ به دلیل داشتن آهن کافی، باعث خواهد شد تا بروز لخته‌های خونی در رگ‌ها به مقدار زیادی کاهش پیدا کند. از این رو توصیه شده است افراد کم خون به جای استفاده از شکلات‌های پر از قند، خواص شکلات تلخ را جایگزین کنند.

 

18-خاصیت های شکلات تلخ درسیری کاذب

یکی از خواص شکلات تلخ این است که حاوی مقادیر زیادی فیبر در خود است که آن را تبدیل به یک وعده غذایی کامل می‌کند. اگر شما نیز دوست دارید که لاغر شوید می‌بایست معده خود را فریب و سیری کاذب ایجاد کنید. ترکیباتی که فیبر کافی در خود دارند می‌توانند وظیفه فریب دادن معده را بر عهده بگیرند. کافی است که مقداری شکلات تلخ قبل از غذا میل کنید تا اشتهای شما کور شود و غذای کمتری بخورید. همچنین می‌توانید شکلات تلخ، را به عنوان یک میان وعده برای کاهش اشتها میل کنید.

خاصیت های شکلات تلخ

 

19-تقویت سیستم ایمنی

مطالعات نشان داده‌اند که خوردن شکلات تلخ می‌تواند سیستم ایمنی شما را تقویت کند. آنتی اکسیدان های موجود در شکلات تلخ، می‌تواند عاملی برای مبارزه با عوامل بیرونی و داخلی بدن در کنار گلبول‌های سفید باشد. عوامل خارجی می‌توانند باعث کاهش قدرت ایمنی بدن و تضعیف سلول‌های سیستم ایمنی و در نهایت تجمع باکتری، عفونت‌ها، سموم و رادیکال‌های آزاد باعث بروز بیماری‌های مختلف در بدن شوند؛ اما شکلات تلخ به‌واسطه داشتن رادیکال‌های آزاد با سموم و عوامل بیماری‌زا در بدن به مقابله می‌پردازد.

 

20-خاصیت های شکلات تلخ در شادی و نشاط بیشتر

یکی از خواص شکلات تلخ این است که می‌تواند به عنوان میان وعده همیشگی برای شما باشد که علاوه بر رفع گرسنگی، خلق و خوی شما را نیز بهبود می‌بخشد. مطالعات نشان داده است که اندورفین بدن شما که عاملی برای نشاط و شادی است در اثر مصرف شکلات تلخ افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این مطالعات زیادی حاکی از کاهش میزان استرس و هورمون‌های وابسته به آن در بدن بر اثر مصرف شکلات تلخ است؛ بنابراین اگر احساس ناراحتی‌های روزانه شما را اذیت می‌کند، تکه‌ای شکلات تلخ نوش جان کنید و همه غصه‌ها را به فراموشی بسپارید.

 

خاصیت های شکلات تلخ  ↑

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://neveshtani.com/?p=6820
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترلینکدین
ناهید شیخی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 20 خاصیت های باورنکردنی شکلات تلخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.